Заняття 2

Тема 2 (6 год). Стан рослинництва в господарстві (області). Технологічні процеси вирощування зернових, овочевих, технічних культур. Зв’язок рослинництва з тваринництвом.

Завдання:

 Ознайомтесь із продукцією рослинництва(перейшовши за покликанням), розгляньте методичні рекомендації та дайте відповідь на питання.

1.     Які рослини вирощують в господарстві та для чого?

2.     Які особливості вирощування рослин (обробіток грунту, використання добрив, засобів захисту рослин, посівна, збирання урожаю, зберігання)? (переглянути відео із заняття 1)

3.     В чому проявляється зв’язок рослинництва з тваринництвом?

Продукція рослинництва "Астарта Київ" (перейдіть за покликанням)


Методичні матеріали

У сільськогосподарському виробництві Полтавської області  більше 60 % прибутків дає рослинництво, провідними галузями якого є виробництво зернових культур, цукрового буряка, соняшника.

Важливою особливістю рослинництва є відносна нестабільність показників, переважно через залежність виробництва від природних умов, крім того, рослинництво має комплексоутворюючий характер. Специфічною особливістю рослинництва є також сезонність і нерівномірна тривалість виробничих циклів, що знижує його ефективність у порівнянні з іншими галузями суспільного господарства.

Зернові культури

Найбільші посівні площі області займають зернові культури (56,6 %). Основними виробниками зернових культур є Глобинщина (197 тис. т), Новосанжарщина (178 тис. т), Миргородщина (163 тис. т), Семенівщина (147 тис. т), Кобеляччина (125 тис. т). Середня урожайність зернових на Полтавщині становила 27,3 ц /га (2006р). Провідна зернова культура Полтавщини — озима пшениця, питома вага якої в структурі вартості товарної продукції рослинництва становить 16 — 18 %, а в товарній продукції зернових — понад 40 %. Другою культурою за посівними площами та валовим збором зерна є ярий ячмінь, який використовують для внутрішніх потреб (виготовлення пива, корм для тваринництва). Кукурудза за валовим збором зерна є першою серед зернових культур (836 тис. т). У фазі молочної стиглості вона використовується для одержання високопоживного силосу, зерно йде на виготовлення борошна, пластівців, олії, спирту, клею. Дозрілі стебла кукурудзи можуть використовуватись як грубий корм, а також для виготовлення целюлози, ізоляційних матеріалів тощо. Урожайність кукурудзи на зерно в 2006 році склала 40,8 ц/га, тоді як в 2001 році лише 28,1 ц/га.

Значного розвитку за останні роки набуло виробництво круп'яних культур — гречки та проса. Найбільшу питому вагу посівів гречки серед зернових мають північна частина області — Чорнухівщина, Гадяччина, Пирятинщина.

Технічні культури

Виробництво технічних культур на Полтавщині представлено вирощуванням цукрового буряка, сої та соняшника. Питома вага цукрових буряків у структурі посівних площ в середньому по області становить 5,1 %. Валовий збір цукрового буряка в 2006 р. склав 2364 тис. т, а середня врожайність становила 294,8 ц/га. За посівними площами, валовим збором, врожайністю та собівартістю виробництва цукрового буряка в області склались певні територіальні відмінності, що пов'язані з структурою ландшафтів, якістю ґрунтів, наявністю трудових ресурсів, віддаленістю до приймальних пунктів. До районів з найбільшою врожайністю цукрових буряків належать Пирятинський (440,2 ц/га), Шишацький (356,0 ц/га), Глобинський (337,1 ц/га), Карлівський (334,3 ц/га) та Великобагачанський (324,4 ц/га) райони.

Основною олійною культурою області є соняшник, насіння якого містить 35 — 40 % олії, яка переважно використовується для продовольчих цілей, виготовлення мила та фарб. Побічні продукти (макуха і шрот) є цінним кормом для тварин. Зрілі стебла соняшнику можна використовувати як паливо, а також як технічну сировину для виробництва мила, скла, паперу, штучного шовку.

Середня врожайність соняшнику в Полтавській області становить 15,7 ц/га, а валовий збір — 264 тис. т (2006 р.). Найвищі показники мають Новосанжарщина, Глобинщина, Зінківщинай, Карлівщина.

Картопля та овочі

Важливою галуззю рослинництва Полтавщини є картоплярство та овочівництво. У порівнянні з іншими культурами, рівень розвитку цієї галузі дещо нижчий. Більша частина виробництва картоплі припадає на приватний сектор та фермерські господарства. Невисока частка господарств суспільного сектора пояснюється невідповідністю агрокліматичних умов біологічним вимогам картоплі, тому її врожайність становить 152 ц/га. У 2006 р. в області в усіх категоріях господарств вироблено 1696 т картоплі. Виробництво овочів протягом року становить в середньому 5570 тис. т, а середня врожайність становить 189 ц/га. Найвищі показники за виробництвом овочів мають Пирятинщина, Кременчуччина, Семенівщина,  Котелевщина та Глобинщина. В цілому галузі рослинництва Полтавщини забезпечують населення та переробну промисловість рослинницькою продукцією.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Мета ознайомчої практики